Dela nyhet
Sommarlov och avslut på vårsäsongen 2023
28 jun 2023 1 kommentar
Hej allesammans!
Ikväll hade vi vårsäsongens sista träning, ikväll på Maxivallen tillsammans med Tobias Stucki inom Generation M.
Vi tränare tackar för ett gott samarbete under vårsäsongen med både spelare, lagledare, föräldragrupp och er föräldrar.
Vi tycker det har varit mycket glädjande och inspirerande att se både lagets och tjejernas individuella utveckling under vårsäsongen. Vi ser fram mot Laxacupen och höstsäsongens träningar och matcher för att få fortsätta att utveckla spelarna och laget både på det fotbollsmässiga planet och som goda lagkamrater.
Laxacupen, ett lag är anmält ons den 26/7- sön 30 juli. Vi kommer snart att komma ut med mer info kring aktiviteten. Vill ni själva läsa på lite mer inför cupen kan ni surfa in på laxacupen.se.
Utvärdering av våren
Träningsnärvaro mm
Närvaron har över lag legat på en hög nivå, vi har några spelare som tyvärr blivit drabbade av skadekänningar där vissa dock återigen är i spel.
Vi har både tyvärr några spelare som lämnat laget men även nya som glädjande tillkommit.
Domarutbildning
Det var 10 st spelare från vårt lag, födda -08 tillsammans med P-08 som genomförde föreningarnas gemensamma domarutbildning med Daniel Andersson -domare och utbildningsansvarig från ÖFF.
Input från våra -08 spelare under våren var att det var svårt att få pass. Annars har det hittills gått bra att döma.
Matchställ, vi fick ett nytt snyggt matchställ till vårt lag i år och Henric ordnade dessutom också ett snabbt fram ett vitt bortaställ då vi mötte Mantorp som också har svarta ställ. Detta har vi dock till låns vid behov.
Match och träning vårsäsongen 2023
Vi startade matchsäsongen med ett antal träningsmatcher, DM-matcher och ÖFF-träningar som blev en bra start för vårsäsongen.
Våra träningar har bestått i att fortsätta träna grunder/teknik/styrka/fys, särskild fokus på speluppbyggnad/försvar och med de övningar även då spelbredd/speldjup/spelavstånd/spelbarhet, komma till avslut etc etc. Ja, med andra ord -allt man bör träna på inom fotboll.
På tal om Generation M så är det otroligt privilegierat att Tobias Stucki från LFC kommit ut ca 1gång/mån och medverkar på våra träningar.
För er som inte känner till vad projekt Generation M är så är det ett spelar- och ledarutvecklingsprojekt som drivs av LFC. Projektet är ett samarbete mellan dels LFC, Sisu och ÖFF där LFC har driftansvar för projektet.
Klubbarna som är med i projektet är i dagsläget Lotorps IF, Borens IK, Malmslätts AIK, Ekängens IF, BK Kenty, IFK Wreta Kloster, BK Ljungsbro, Hjulsbro IK, Kimstad GOIF samt Rimforsa.
Teambuilding och lagsammanhållning.
Vi har som vi planerade genomfört lagaktiviteter 1g/mån och i maj tom 2ggr. Vi har gjort det för att främja lagandan då vi tror på att aktiviteter utanför ordinarie träning också kan ge oss fotbollsglädje på träningar och match.
Vi har också under juni månad haft enskilda samtal med nästan alla spelare som vi sedan kommer att utvärdera och ta med oss inför höstens upplägg.
Sommaren
Nedan följer information hur planeringen ser ut under sommaren och när vi startar upp träningen igen:
V27, 28 och nästan hela V29 har vi sommarlov.
Vi uppmuntrar att lira lite spontanfotboll, försöka hålla igång med egen träning eller göra andra roliga pulshöjande aktiviteter och att bada mycket!
Vi gav också ut en utmaning till de spelare som orkar göra fler armhävningar (på tårna) än 20 st, får en glass.
Vi har kallat till en uppstartsträning inför cupen helgen v.29, sön 23/7 kl 15.00-19.00 på Tellbyvallen. Tjejerna kommer få möjlighet att träna på bl a skott och 1v1 men vi har också ambitionen att träna in någon/några hörn-, frisparks- och inkastvarianter till cupen och höstsäsongen.
Eftermiddagen/kvällen avslutas med hamburgare och matchanalys av den inspelade matchen mot Boren från vårsäsongen.
Vi önskar er alla en härlig sommar!
Ps hör gärna av er till någon av oss ledare om ni undrar över något.
Bästa fotbollshälsningar
Åsa, Henric, Fredrik och Maria
Kommentarer
Anders Svensson 30 jun 2023
Härlig utveckling och fint spel från laget under våren, kul för tjejerna och roligt för oss som tittar på.
Bra jobbat alla inblandade.
Trevlig sommar..