Dela nyhet
BKL laddar om och tar bussen till Vetlanda
18 maj, 22:32 0 kommentarer

Efter uttåget ur Östgötacupens kvartsfinal mot Smedby AIS, är det på lördag åter dags att matcha i seriespelet för bollklubbens herrar. Lördag förmiddag rullar bussen mot Vetlanda och Heds Arena.
Motståndet Hvetlanda GIF har under dom första sex matcherna i serien spelat ihop 6 poäng, och parkerar för närvarande som nästjumbo i den mycket jämna tabellen. Man kommer senast från en derbyförlust mot Myresjö/Vetlanda FK med 3-0 som spelades inför storpublik (725 åskådare).
BKL har matchat friskt på slutet och i matchen mot Smedby fick flera spelare göra många och bra minuter. Laget ligger kvar på en andraplats i tabellen, och tre poäng på lördag skulle befästa den positionen.
Truppläget är bra och på skadelistan finns nu bara Max Johansson och Oliver Forslind. Det bäddar för en stenhård konkurrens, och det blir angenäma ”problem” för huvudtränare Lundgren att sätta ihop truppen till denna match.
Välkomna till Vetlanda på lördag, avspark kl 14.
Framåt BKL!
Kommentarer