Dela nyhet
Storseger när Bollklubben ryckte i toppstriden
11 sep, 18:38 0 kommentarer

Söndagsmatch, 25 grader varmt och storpublik…
Tillsammans skapade det en härlig inramning när BKL fortsatte höstens segersvit som nu är uppe i sex raka segrar. Segersiffrorna mot Hvetlanda GIF skrevs till 5-0 denna soliga eftermiddag på Maxivallen inför drygt 300 åskådare.
BKL inledde som förväntat matchen med ett stort bollinnehav. Laget saknade dock den riktiga farten under den första halvleken och Hvetlanda lyckades dra ner på tempot. 1-0 i paus efter Nisse Lindstens väl placerade avslut var logiskt då BKL innan haft flera bollar i målramen. Men känslan var att laget ändå gick på halvfart under dom första 45 min.
En känsla som snabbt besannades när domaren blåste igång den andra halvleken.
BKL tog snabbt tag i taktpinnen och Oscar Kröger gör i minut 47 sitt första av två nickmål denna kväll.
Nisse Lindstens vackra 3-0 mål dröjer bara fem minuter innan David Lundgren (fint assisterad av Daniel Gorges) sätter spiken i kistan till 4-0 efter dryga timmen.
BKL hinner oxå kosta på sig att missa en straff innan nämnde Kröger avslutar målskyttet till 5-0 ett par minuter före slutsignalen.
Segern innebär att BKL gör ett ryck i toppen av tabellen och leder nu serien 7 poäng före ADAS United med 4 matcher kvar.
Huvudtränare Kenny Lundgren:
”I det stora hela gör vi en bra prestation, vi håller nollan igen och gör fem framåt. Jag är väldigt nöjd över att killarna kan växla upp efter en första halvlek som var helt ok men där vi höll ett för lågt tempo i matchen. I andra halvlek så höjer vi tempot och kan etablera oss på motståndarnas planhalva då vi har 42% av alla våra passningar i motståndarnas sista tredjedel. Vi tar med denna positiva känsla och gör en bra träningsvecka nu.”
Denna vecka är det dags för årets andra Linköpingsderby. BKL gästar på lördag kl 14 Bilbörsen Arena för ett hett möte med Hemgårdarnas BK.
Välkomna då.
Framåt BKL!
Kommentarer